Dantų kanalų gydymas

Kanalų gydymas su mikroskopu užtikrina maksimalią darbo kokybę.

Dantų šaknų kanalų gydymas (endodontinis gydymas) atliekamas esant uždegiminio proceso pažeistam danties vidiniam audiniui – pulpai.

Pulpa sudaryta iš puraus jungiamojo audinio, kuriame išsidėsčiusios ląstelės ir skaidulos, kraujagyslių ir nervų tinklo. Kraujotakos ir limfos sistemos dėka, pulpa yra tampriai susieta su viršūniniu periodontu, atskirais organais ir visu žmogaus organizmu.

 

Kokie yra danties kanalo uždegimo simptomai?

  • Stiprus skausmas. Vienas pagrindinių danties kanalo uždegimo simptomų yra varginantis skausmas. Skausmas gali būti pulsuojantis, aštrus ir lokalizuotas aplink pažeistą dantį. Jis dažnai pasunkėja valgant ar geriant, ypač karštą, šaltą ar saldų maistą ar gėrimus. Kartais skausmas gali plisti į žandikaulį, ausį ar kitas galvos sritis.
  • Padidėjęs jautrumas temperatūrai. Dantis gali tapti itin jautrus tiek karštam, tiek šaltam maistui bei gėrimams. Uždegimui išplitus, net paprastas vandens gurkšnis arba šaltesnis oras gali sukelti diskomfortą.
  • Jautrumas spaudimui. Dantis tampa jautrus kramtant ar kandant. Spaudimas gali sukelti skausmą, net jei jis nėra stiprus.
  • Patinimas. Kai kuriais atvejais gali atsirasti patinimas aplink pažeistą dantį ar dantenose. Patinimą gali lydėti paraudimas ir diskomfortas.
  • Blogas kvapas iš burnos. Jei uždegimas yra sukeltas infekcijos, gali atsirasti nemalonus kvapas iš burnos ar net pūlingos išskyros pažeisto danties srityje.
  • Dantenų jautrumas ir paraudimas. Dantenos aplink pažeistą dantį gali būti jautrios, paraudusios ar patinusios, o kartais net kraujuoti.
  • Sunkumas kramtant. Dėl skausmo ir jautrumo spaudimui gali būti sunku kramtyti maistą, o valgymo procesas gali kelti diskomfortą ar skausmą.

Jei pastebite šiuos simptomus, svarbu kreiptis į gydytoją endodontologą, nes negydomas danties kanalo uždegimas gali sukelti rimtesnes komplikacijas, tokias kaip pūliniai burnos ertmėje ar net pažeisto danties netekimas.

Kada reikalingas endodontinis gydymas?
Pulpoje pažeidimas susiformuoja, kai ji ilgą laiką yra dirginama patologinio proceso, pavyzdžiui, danties ėduonies (kariesas), mechaninės traumos (danties vainiko perplombavimas), lėtinės traumos (aukšta plomba, protezas) ar ūmios traumos (danties sumušimas), kurių metu bakterijoms pasiekus pulpos audinius, vystosi pulpos uždegimas – pulpitas. Dantų kanalų gydymas reikalingas siekiant užkirsti kelią uždegimo plitimui ir išvengti galimų pasekmių.
Kas nutinka, negydant dantų šaknų kanalų?
Laiku nesikreipus į gydytoją odontologą, pulpos audiniai žūsta ir infekcija pasiekia viršūninį apydantį. Kai infekcija pasiekia viršūninį apydantį ir nėra pašalinama iš dantų šaknų kanalų, susiformuoja kaulo destrukcija (nyksta kaulas) – pasireiškia viršūninis periodontitas.
Kaip gydomi dantų šaknų kanalai?
Skiriamas konservatyvus pirminis dantų šaknų kanalų gydymas, kai pašalinama gyvybinga, negrįžtamai pažeista pulpa, siekiant išlaikyti sveikus apydančio audinius, ir negyvybinga, infekuota pulpa, norint panaikinti viršūninio apydančio audinių patologijos priežastį.

Ką daryti, jeigu skauda dantį po kanalų gydymo procedūros?

Daugeliu atvejų odontologas gali skirti vartoti be recepto parduodamus skausmą malšinančius vaistus, tokius kaip ibuprofenas ar paracetamolis. Šie vaistai gali padėti sumažinti uždegimą ir skausmą, tačiau svarbu laikytis gydytojo rekomendacijų dėl vaistų vartojimo.

Jei jaučiamas patinimas, šaltas kompresas prie skruosto gali padėti sumažinti patinimą ir diskomfortą. Laikykite jį ne ilgiau kaip 15–20 minučių, su pertraukomis kas kelias valandas.

Kol dantis vis dar jautrus, venkite kramtyti kietus arba traškius maisto produktus, kurie gali padidinti spaudimą ir sukelti papildomą skausmą. Stenkitės kramtyti kita burnos puse.

Taip pat labai svarbu rūpintis burnos higiena, kad išvengtumėte galimų infekcijų. Švelniai valykite dantis ir naudokite dantų siūlą, tačiau venkite per stipriai spausti dantenas aplink gydytą dantį.

Kada kreiptis į odontologą?

  • Jei skausmas nepraeina per kelias dienas arba tampa stipresnis, tai gali būti ženklas, kad atsirado komplikacijų.
  • Jei patinimas labai padidėja arba atsiranda karščiavimas – tai gali būti infekcijos požymis, todėl būtina nedelsiant kreiptis į endodontologą.
  • Jei praėjus savaitei ar ilgiau dantis vis dar labai skauda kramtant, tai gali reikšti, kad dantis nėra tinkamai sugydytas arba atsirado kitų problemų.

Kaip vyksta danties nervo šalinimas?

Danties šaknies kanalo gydymas (infekuoto ar apmirusio nervo pašalinimas) atliekamas vietinėje nejautroje izoliavus dantį koferdamo sistema. Iš danties kanalo sistemos rankiniais bei mašininiais instrumentais pašalinami pulpos audiniai ir gydoma vieta praplaunama antimikrobiniais tirpalais.

Kaip vyksta dantų kanalų gydymas mikroskopu?

Danties šaknies kanalo sistemos valymas bei plombavimas atliekamas analizuojant vaizdą mikroskopo pagalba. Mikroskopas turi įvairių vaizdo padidinimo galimybių, todėl, priklausomai nuo situacijos sudėtingumo, parenkamas tinkamas padidinimo dydis.

Taip pat gali būti atliekamas dantų šaknų pergydymas, kurio tikslas yra pašalinti nekokybišką užpildą iš dantų šaknų kanalų sistemos ir atstatyti audinių būklę iki sveikos.

Danties šaknies kanalo pergydymas taip pat dažniausiai atliekamas vietinėje nejautroje izoliavus dantį koferdamo sistema. Iš danties kanalo sistemos rankiniais bei mašininiais instrumentais pašalinamas apmiręs ar infekuotas nervas bei sena infekuota plombinė medžiaga ir praplaunama antimikrobiniais tirpalais. Danties kanalo sistema užpildoma nauja antibakterine plombine medžiaga. Po 7-10 dienų išvalyta danties šaknies kanalo sistema užplombuojama.

Konservatyvus pirminis endodontinis gydymas ir pergydymas atliekami taikant naujausias ir pažangiausias gydymo priemones ir naudojant mikroskopą. Tik kokybiškas šaknų kanalų gydymas užtikrina sėkmingą danties funkcionavimą burnoje. Mūsų klinikos gydytojai odontologai atkreipia dėmesį, kad endodontiškai gydytus dantis reikia stebėti ir reguliariai atvykti profilaktinei gydytojo apžiūrai.

Jelena Gudač
Med. dr. gyd. endodontologė

Esant galimybei, VIC odontologijos klinikų gydytojai visada stengiasi pirmiausiai pritaikyti endodontinį gydymą ir išsaugoti dantį, nes natūralaus danties išsaugojimas garantuoja:

  • efektyvų kramtymą,
  • normalią kandimo jėgą ir pojūtį,
  • šalia esančių dantų apsaugą nuo papildomo nusidėvėjimo ir deformacijos.
Kainos
Pasirinkite norimą matyti klinikos kainyną:
Vilnius
A. Vivulskio g. 7
Kaunas
Kalniečių g. 247
Specialistai
Jelena Gudač
Med. dr. gyd. endodontologė
PLAČIAU
Vilnius, A.Vivulskio g. 7
Jurgita Tamošiūnaitė-Grigaitienė
Gyd. odontologė endodontologė
PLAČIAU
Kaunas, Kalniečių g. 247
Aušra Gudžinskienė
Gyd. odontologė
PLAČIAU
Kaunas, Kalniečių g. 247