Dantų šalinimas

Atlikite tai, apie ką ilgai galvojote – be skausmo, greitai ir patikimai.

Protiniai dantys yra tretieji krūminiai dantys, kurie dažniausiai išdygsta 18-25 metais. Jie gali išdygti ir vėliau, išdygti pusiau ar visai neišdygti. Todėl pasikonsultavus su gydytoju, dėl vietos trūkumo ar netaisyklingos danties padėties gali tekti tokį dantį šalinti.

Protinių dantų traukimas – dažniausia burnos chirurgijos procedūra, nors protiniai dantys šalinami tik tada, kai tai būtina. Įvertinimui būtina panoraminė nuotrauka ar kompiuterinė tomograma. Dažniausia protinių dantų šalinimo tikslas – kitų sveikų dantų išsaugojimas.

Protinį dantį reikėtų šalinti tais atvejais, kai jis sukelia problemų burnos ertmėje arba gali tapti komplikacijų ateityje priežastimi. Protinį dantį šalinti vertėtų, kai:

  • Dantis išdygęs netinkamai arba yra retinuotas (neišdygęs). Jei protinis dantis auga netinkamu kampu, pavyzdžiui, link šalia esančių dantų arba link skruosto ar liežuvio, tai gali sukelti skausmą ir spaudimą. Tokie dantys dažnai negali visiškai išdygti, o tai sukelia problemų, nes jie gali pažeisti gretimus dantis arba sukelti sąkandžio problemų.
  • Dantų lanke nėra pakankamai vietos. Dygstant protiniams dantims dažnai susiduriama su problema, kai žandikaulyje nėra pakankamai vietos jiems visiškai išdygti. Dėl šios priežasties jie gali tik pusiau išdygti arba net visiškai neišdygti. Tokiu atveju protiniai dantys gali sukelti skausmą ir spaudimą kitiems dantims, todėl vertėtų juos šalinti.
  • Infekcija ar uždegimas. Pusiau išdygęs protinis dantis gali tapti infekcijos šaltiniu, nes aplink jį sunku palaikyti tinkamą higieną. Maisto likučiai ir bakterijos gali kauptis ir skatinti infekcijos riziką.
  • Dantų ėduonis. Kadangi protiniai dantys yra sunkiau pasiekiami šepetėliu ar dantų siūlu, jie dažnai yra labiau pažeidžiami dantų ėduonies. Jei protinis dantis yra stipriai pažeistas, gydytojas odontologas gali rekomenduoti jį šalinti, siekiant išvengti tolimesnių komplikacijų.
  • Gretimų dantų pažeidimas. Jei protinis dantis spaudžia šalia esančius dantis, jis gali sukelti jų pažeidimus, o kartais net perstumti kitus dantis, sukeldamas dantų sąkandžio problemas. Tai gali lemti skausmą, sąkandžio disbalansą arba net ortodontinio gydymo poreikį.
  • Cistų ar navikų formavimasis. Užstrigę ir tinkamai išdygti negalintys protiniai dantys kartais gali sukelti cistų ar net gerybinių navikų formavimąsi aplink juos. Tai yra reta, bet rimta komplikacija, kuri gali pažeisti žandikaulį ir kitus dantis. Tokiu atveju protinis dantis turi būti pašalintas chirurginiu būdu.
  • Ortodontinis gydymas. Kartais protiniai dantys pašalinami prieš ortodontinį gydymą ar jo metu (pvz., breketų dėvėjimą), siekiant užkirsti kelią dantų pasislinkimui arba norint užtikrinti, kad būtų pakankamai vietos dantų lankui formuoti.
  • Nuolatinis diskomfortas ar skausmas. Jei jaučiate nuolatinį diskomfortą, spaudimą ar skausmą protinių dantų srityje, tai gali būti ženklas, kad protinis dantis turi būti pašalintas. Nuolatinis skausmas dažniausiai rodo, kad yra tam tikra problema su dantimi arba aplinkiniais jo audiniais.

Protinio danties šalinti nereikia, jei jis yra pilnai išdygęs, tinkamai išsidėstęs ir nekelia jokių problemų. Tokiais atvejais dantis gali likti burnoje tol, kol jis yra sveikas ir nekelia diskomforto valgant ar kitų nepatogumų, sveikatos problemų.

Visada svarbu pasitarti su gydytoju odontologu, burnos chirurgu, kuris įvertins protinių dantų būklę apžiūros būdu ar atlikdamas rentgenogramą ir pasiūlys tinkamiausią sprendimą pagal jūsų individualią situaciją.

Kaip elgtis po protinio danties šalinimo?

Chirurginis (operacinis) protinio danties šalinimas

Chirurginis danties šalinimas yra sudėtingu atveju naudojamas metodas, kai reikia atkelti gleivinę arba nugręžti dalį kaulo. Chirurginį šalinimą atlieka gydytojas burnos chirurgas.

Po tokio danties šalinimo skiriamas šaldymas iškart po procedūros, kad kuo mažiau patintų audiniai, šaldoma 1-2 valandas. Tinimas gali būti ir pakankamai nedidelis, tik burnos ertmėje, arba atsiradus didesniam – gali matytis išoriškai patinusi veido pusė, kurioje buvo pašalintas dantis. Kitomis dienomis po procedūros šaldyti nereikia, nors didžiausias tinimas atsiranda 2-3-čią dieną po procedūros. Savaitei laiko skiriami antibiotikai ir specialus burnos skalavimo skystis. Po operacinio danties šalinimo likusi tuščia vieta dažniausiai susiuvama. Siūlai šalinami po savaitės ar 10 dienų. Procedūros dieną negalima valgyti ir gerti karšto maisto, gėrimų, o po procedūros reikėtų nevalgyti bent porą valandų. Bent savaitę reikėtų vengti šiluminių procedūrų – pirties, karštos vonios bei sporto tam, kad šalinimo vieta nesupūliuotų.

Neoperacinis protinio danties šalinimas

Protinio danties šalinimas neoperaciniu metodu atliekamas tada, kai dantis yra pilnai išdygęs, gerai matomas burnoje ir nėra užstrigęs žandikaulyje ar dantenose. Tai paprastesnė ir mažiau invazinė procedūra, palyginus su chirurginiu šalinimu.

Prieš pašalinant dantį, burnos chirurgas atlieka apžiūrą ir padaro rentgenogramą, kad įvertintų danties padėtį, šaknų būklę ir aplinkinius audinius. Tai padeda užtikrinti, kad danties pašalinimas nebus sudėtingas ir nekels komplikacijų.

Prieš pradedant danties šalinimo procedūrą, burnos chirurgas suleidžia vietinį anestetiką į aplinkinę sritį, kad nuskausmintų dantį ir aplinkinius audinius. Tai užtikrina, kad pacientas nejaustų skausmo procedūros metu. Vis dėlto, anestetikui suveikus ir šalinant dantį galite justi spaudimą ir tempimą – šis jausmas dažniausiai yra lengvai toleruojamas.

Kai dantis yra visiškai nejautrus, gydytojas pradeda procedūrą. Naudodamas specialius odontologinius instrumentus, jis išlaisvina dantį. Pirmiausia dantis gali būti šiek tiek judinamas į šonus, kad būtų atlaisvintas nuo dantenų ir žandikaulio.

Po to, kai dantis yra pakankamai atlaisvintas, jis švelniai ištraukiamas odontologinėmis replėmis. Procedūros metu gydytojas gali švelniai pakreipti arba pasukti dantį, kad jis lengviau būtų pašalintas iš savo vietos. Jei dantis turi kelias šaknis, kartais jis pašalinamas dalimis, taip siekiant sumažinti komplikacijų riziką.

Po to, kai dantis pašalinamas, burnos chirurgas apžiūri žaizdą, kad įsitikintų, jog nėra likusių šaknų ar kaulų fragmentų. Jei reikia, jis gali praskalauti sritį antiseptiniu tirpalu, kad išvengtumėte infekcijos. Paprastai neoperacinio danties šalinimo metu siūlai nereikalingi, nes žaizda yra maža ir greitai gyja pati.

Po procedūros pacientui duodamos instrukcijos, kaip rūpintis žaizda namuose. Tai gali apimti švelnią burnos priežiūrą, vengimą kramtyti ta sritimi pirmąsias dienas, ledo kompresų naudojimą patinimui mažinti ir skausmo malšinančių vaistų vartojimą, jei reikia. Taip pat patariama vengti rūkymo, karštų gėrimų ir intensyvaus fizinio aktyvumo pirmąsias 24–48 valandas, kad žaizda gytų geriau.

Apibendrinant, gijimas po protinio danties šalinimo trunka iki poros savaičių, ypač kai pilnai pašalinami siūlai po operacinio danties šalinimo.

Klausimai / Atsakymai
Ar skausminga?
Kuo skiriasi paprastas danties šalinimas nuo operacinio danties šalinimo?
Kuo skiriasi operacinis danties šalinimas nuo sudėtingo operacinio danties šalinimo?
Ką reikėtų žinoti po operacijos?
Kokios gali būti komplikacijos po dantų šalinimo procedūros?
Ką daryti, jei jaučiate skausmą po protinio danties šalinimo?
Kiek laiko skauda po protinio danties šalinimo procedūros?
Ar galima šalinti protinius dantis nėštumo metu?
Kainos
Pasirinkite norimą matyti klinikos kainyną:
Vilnius
A. Vivulskio g. 7
Kaunas
Kalniečių g. 247
Specialistai
Algirdas Puišys
Algirdas Puišys
Med. dr. gyd. odontologas periodontologas
PLAČIAU
Vilnius, A.Vivulskio g. 7
Saulius Žukauskas
Med. dr. gyd. burnos chirurgas
PLAČIAU
Vilnius, A.Vivulskio g. 7
Dainius Razukevičius
Med. dr. gyd. burnos, veido ir žandikaulių chirurgas
PLAČIAU
Kaunas, Kalniečių g. 247
Natalja Verina
Gyd. odontologė
PLAČIAU
Vilnius, A.Vivulskio g. 7
Gvidas Jankauskas
Gyd. burnos chirurgas
PLAČIAU
Kaunas, Kalniečių g. 247
Justina Deikuvienė
Gyd. odontologė
PLAČIAU
Vilnius, A.Vivulskio g. 7
Jan Pavel Rokicki
Med. dr. gyd. burnos chirurgas
PLAČIAU
Kaunas, Kalniečių g. 247
Inesa Stigienė
Gyd. odontologė periodontologė
PLAČIAU
Kaunas, Kalniečių g. 247
Viktorija Aužbikavičiūtė
Gyd. odontologė
PLAČIAU
Vilnius, A.Vivulskio g. 7