2024-09-10

Kariesas (dantų ėduonis) – kas tai?

moteris, kuriai skauda dantį

Kariesas, dar vadinamas dantų ėduonimi, yra viena iš labiausiai paplitusių burnos ligų visame pasaulyje. Tai lėtinė dantų infekcija, kuri pažeidžia danties emalį ir, jei laiku negydoma, gali progresuoti, sukelti stiprų skausmą, infekcijas ar net ilgainiui sąlygoti dantų netekimą. Taigi, kokios yra dažniausios ėduonies priežastys, kaip formuojasi kariesas bei kaip išvengti nemalonių pasekmių.

Kariesas yra progresuojantis danties audinių irimas, kurį sukelia burnoje gyvenančios bakterijos. Burnoje natūraliai egzistuoja daugybė įvairių bakterijų, kurios maitinasi maisto likučiais, ypač cukrumi. Bakterijoms skaidant cukrų, susidaro rūgštys, kurios pažeidžia danties emalį – išorinį apsauginį sluoksnį. Ilgainiui rūgštys suardo emalį, sudarydamos mažas skylutes, kurios vėliau gali virsti didelėmis ertmėmis, pažeidžiančiomis danties vientisumą.

Ėduonies pažeidimai paprastai šalinami apsilankymų pas gydytoją odontologą metu – pašalinamas pažeistas danties audinys ir tuščia vieta užpildoma specialia plombine medžiaga. Tai padeda sustabdyti tolesnį karieso plitimą. Plombavimas atliekamas tiek pažeistiems dantims, tiek tarpdančiams.

Kaip formuojasi kariesas?

Karieso formavimasis yra daugiapakopis procesas:

  • Apnašų kaupimasis. Pagrindinis karieso atsiradimo veiksnys yra apnašos – lipni bakterijų, maisto likučių ir seilių masė, kuri kaupiasi ant dantų paviršiaus. Jei apnašos nėra reguliariai pašalinamos valant dantis, bakterijos pradeda gaminti rūgštis.
  • Rūgščių poveikis. Apnašose gyvenančios bakterijos, skaidydamos cukrus, gamina rūgštis, kurios ardo dantų emalį. Pirmiausia atsiranda demineralizacija – proceso metu iš emalio pašalinami būtini mineralai, tokie kaip kalcis ir fosforas.
  • Emalio irimas. Jei rūgščių poveikis tęsiasi ilgą laiką, emalis pradeda silpnėti ir formuojasi mikroskopinės ertmės. Laikui bėgant šios ertmės gali tapti didesnėmis skylėmis, kurios paveikia ir danties vidinius sluoksnius – dentiną ir pulpą.
  • Gilesni pažeidimai. Kai kariesas pasiekia danties pulpą, kurioje yra nervai ir kraujagyslės, gali prasidėti stiprus skausmas, uždegimas ir infekcija. Tuo metu dantis gali būti sunkiai išsaugomas, ir dažnai būtina atlikti endodontinį gydymą (dantų šaknų kanalų gydymą) arba net pašalinti pažeistą dantį.

Karieso simptomai

Karieso simptomai gali skirtis priklausomai nuo pažeidimo laipsnio ir vietos. Ankstyvoje stadijoje ėduonis gali nesukelti jokių simptomų, todėl jis dažnai lieka nepastebėtas, jei reguliariai nesilankoma pas gydytoją odontologą. Progresuojant kariesui, atsiranda šie simptomai:

  • Dantų jautrumas. Pirmasis karieso požymis dažnai yra padidėjęs dantų jautrumas, ypač kai valgomas ar geriamas šaltas, karštas arba saldus maistas ir gėrimai.
  • Dantų skausmas. Kai ėduonis gilėja, gali atsirasti stiprus, nuolatinis dantų skausmas, ypač kai pažeidžiami danties nervai.
  • Matomos skylutės dantyse. Vėlesniuose ėduonies plitimo etapuose gali būti matomos tamsios, rusvos arba juodos skylutės danties paviršiuje.
  • Nemalonus burnos kvapas. Karieso pažeisti dantys ir audiniai gali sukelti nemalonų burnos kvapą dėl bakterijų kaupimosi ir irimo procesų.

Kaip išvengti karieso?

Ėduonies prevencija yra itin svarbi norint išsaugoti sveikus ir puikiai atrodančius dantis. Siekiant apsaugoti savo šypseną nuo ėduonies, būtina pasirūpinti:

  • Reguliaria burnos higiena. Svarbu reguliariai valyti dantis bent du kartus per dieną, naudoti tarpdančių siūlą bei kitas burnos higienos priemones.
  • Fluoro naudojimas. Fluoras padeda stiprinti dantų emalį ir apsaugo nuo rūgščių poveikio. Verta naudoti sudėtyje fluoro turinčias dantų pastas.
  • Sveika mityba. Reikėtų vengti per daug cukraus turinčių maisto produktų ir gėrimų, nes jie skatina bakterijų dauginimąsi ir rūgščių gamybą burnoje.
  • Reguliarūs vizitai pas gydytoją odontologą. Pas gydytoją odontologą profilaktiškai lankytis vertėtų bent kartą per metus – tai leis anksti pastebėti kariesą ir išvengti jo progresavimo.

Kariesas yra plačiai paplitusi dantų liga, tačiau jos galima išvengti tinkamai prižiūrint dantis ir reguliariai lankantis pas gydytoją odontologą. Reguliari ir tinkama priežiūra bei ankstyva diagnostika gali padėti išsaugoti dantis sveikus ir išvengti sudėtingų gydymo procedūrų, todėl būtina atkreipti dėmesį į burnos higieną, subalansuotą mitybą ir profilaktines priemones, kad dantys išliktų sveiki kuo ilgesnį laiką.

 

Registracija telefonu: Vilniuje +37060416118 ir Kaune +37037775070