2023-08-06

Ką svarbu žinoti apie dantų ėduonį?

 

Dantų ėduonis ar dantų kariesas – viena labiausiai paplitusių burnos ertmės ligų visame pasaulyje. Remiantis atliktais tyrimais, net 90% gyventojų yra sirgę šia liga. Svarbus uždavinys tampa laiku pastebėti pirmuosius dantų ėduonies požymius ir užkirsti kelią ligos progresavimui.

Dantų ėduonies atsiradimo priežastys

Ar žinote, kuo skiriasi dantų valymas įprastu dantų šepetėliu ir vieno danties šepetėliu? Kada rinktis dantų siūlą, o kada tarpdančių šepetėlius?

Dantų ėduonį paskatinti gali bendri organizmo sutrikimai (kraujotakos ligos, cukrinis diabetas ir kt.) ar genetinės ligos, kurioms esant būtina kruopštesnė nei įprasta dantų ir burnos ertmės priežiūra. Tačiau dažniausia priežastis, dėl kurios atsiranda dantų ėduonis – nepakankama ar netinkama burnos ertmės higiena. Vizitų pas gydytoją odontologą ar burnos higienistą metu daug žmonių nustemba, jog iš tiesų nežinojo, kaip tinkamai valytis dantis, siekiant kuo ilgiau juos išsaugoti. Specialistai padeda pastebėti sunkiau išvalomas vietas, kuriose kaupiasi bakterijos, ir parenka tinkamas priemones joms tinkamai išvalyti.

Kita dantų ėduonies vystymosi priežastis – delsimas atvykti pas gydytoją odontologą pastebėjus pirmuosius dantų ėduonies simptomus.

Kokie yra pirmieji dantų ėduonies požymiai?

Svarbu žinoti, jog net nejaučiant skausmo, gydytojas odontologas gali laiku pastebėti ir užkirsti kelią dantų ėduoniui. Pastebimi dantų ėduonies požymiai:

  • Rusvos ar patamsėjusios dėmės ant dantų paviršių,
  • Dantų skausmas,
  • Nemalonus dantų jautrumas karščiui ar šalčiui,
  • Pastebimos skylutės,
  • Paburkusios dantenos.

Kokie yra dažniausi mitai apie dantų ėduonį?

Kaip ir apie kiekvieną ligą, taip ir apie dantų ėduonį – galime pamatyti ar išgirsti daug skirtingos informacijos, tačiau ar viskuo galime aklai tikėti? Dalijamės žinomiausiais mitais apie dantų ėduonį, kurie gali suklaidinti ne Jus vieną!

– Kramtomoji guma apsaugo dantis.

Kramtomojoje gumoje taip pat yra cukraus, kuris kenkia Jūsų dantims, todėl nėra patartina ją vartoti dažnai. Kai neturite galimybės išsivalyti dantų tinkamomis priemonėmis, rinkitės kramtomąją gumą, kuri sudėtyje neturi cukraus.

– Dantų ėduonis yra lengvai pastebimas.

Pačioje pradžioje, kol nejuntamas skausmas, pastebėti dantų ėduonį, ypač ne priekinių dantų srityje, gali būti sunku. Gydytojas odontologas ar burnos higienistas reguliarių profilaktinių vizitų metu vertina situaciją ir gali pastebėti dantų ėduonį pačioje ligos pradžioje. Tuomet dantį paprasta sugydyti ir išvengti ligos plitimo.

– Dantų pasta užtikrina sveikus dantis.

Dantų pasta tėra tik pagalbinė priemonė tinkamam dantų valymui. Valant dantis pakanka vos žirnio dydžio dantų pastos kiekio, tačiau itin svarbus tinkamas dantų valymas ties dantenomis ir tarpdančių valymas tarpdančių šepetėliais.

Registracija telefonu: Vilniuje +37060416118 ir Kaune +37037775070
Plačiau apie terapinį gydymą.