Burnos chirurgas Gvidas Jankauskas: „Nėra ir negali būti vienos gydymo metodikos, tinkamos visiems atvejams“
Neabejojame, jog sveikata – didžiausias mūsų turtas, todėl normalu, kad dažnai kyla daug klausimų, ieškant kaip tinkamiausiai ja pasirūpinti. Nemaža dalis žmonių yra blaškomi dvejonių, kai pradeda svarstyti apie prarastų dantų atstatymą. Norisi pasirinkti tokį metodą ir procedūrą, kurie geriausiai atitiktų individualius lūkesčius, o rezultatas džiugintų ilgus metus. „Nėra ir negali būti vienos gydymo metodikos, tinkamos visiems atvejams“, – kalbėdamas apie dantų implantaciją teigia VIC odontologijos klinikų gydytojas burnos chirurgas Gvidas Jankauskas. Su Gvidu Jankausku, kuris ilgametę patirtį įgijo bendradarbiaudamas su Lietuvos ir kitų šalių geriausiais burnos chirurgijos specialistais, dalyvaudamas įvairiose mokslinėse konferencijose Nyderlanduose, JAV, Jungtiniuose Arabų Emyratuose, Šveicarijoje, Islandijoje, Jungtinėje Karalystėje ir kt., kalbamės apie implantavimo procedūrą ir ką daryti, kad Jūsų lūkesčiai būtų pateisinti.
Kodėl pasirinkote burnos chirurgijos specializaciją ir kada teko įsukti pirmąjį implantą?
Dar prieš nuspręsdamas studijuoti būtent odontologiją žinojau, kad norėsiu dirbti chirurgu. Pasirinkęs odontologijos specializaciją, tikslingai to siekiau, o pirmąjį implantą įsukau dar mokydamasis burnos chirurgijos rezidentūroje – prieš 15 metų.
Turite ilgametę patirtį, kaip kito implantavimo procedūra nuo pirmojo Jūsų įsriegto implanto iki dabar?
Žinoma, kad šiek tiek keičiasi naudojamos medžiagos, pačių implantų dizainas, bet iš esmės procedūros principas išliko toks pats. Didžiausią skirtumą lemia per ilgą mokymosi laiką ir darbinę praktiką sukauptos žinios ir įgyta patirtis. Dabar implantuojant prireikia kur kas mažiau laiko, o patirtis leidžia būti užtikrintam galutiniu rezultatu. Taip pat, man labai svarbu ir komanda, su kuria kartu dirbame. Didelį dėmesį skiriame pasitikėjimu grįsto santykio su pacientu sukūrimui bei implantuojančio ir protezuojančio gydytojo bendradarbiavimui.
Dalinatės savo žiniomis ir su kitais implantuojančiais, protezuojančiais gydytojais. Kokius svarbiausius aspektus apie dantų implantaciją stengiatės akcentuoti?
Sėkmingai implantacijai svarbu visa eilė kriterijų, kuriuos aptariame su kitais gydytojais. Vienas svarbiausių dalykų yra individualus kiekvieno paciento situacijos vertinimas ir gydymo plano sudarymas. Nėra ir negali būti vienos gydymo metodikos tinkamos visiems atvejams. Pavyzdžiui, yra atvejų, kai galima pašalinti dantį, įsriegti implantą ir pritvirtinti laikiną dantį ar keletą jų – tada pacientas po operacijos iš karto išeina su naujais dantimis. Būna ir tokių atvejų, kai visas gydymas trunką metus ar net ilgiau. Tinkamiausias gydymo metodas priklauso nuo likusių dantų, kaulo bei minkštųjų audinių būklės. Be viso to, geram ir ilgalaikiam rezultatui pasiekti svarbu ir paciento bendradarbiavimas su gydytoju. Reikia suprasti tinkamos kasdienės dantų ir burnos priežiūra ir higienos svarbą, nes jeigu jos nebus – implantai (kaip ir dantys) ilgai netarnaus.
Taip pat, svarbu žinoti, jog nesutvarkyti dantys, nors kartais ir nejaučiate skausmo, kenkia sveikiems dantims. Besikaupiančios bakterijos sukelia kaulo uždegimą, dėl to kaulas pradeda tirpti. Tokiais atvejais atidedant dantų gydymą, vėliau gali reikėti papildomų procedūrų norint tinkamai įsriegti implantus ir atstatyti dantis, o tai susiję su ilgesniu procedūrų laiku ir didesniais finansais. Žinoma, visada akcentuoju ir tai, kaip svarbu tinkamai pasirinkti kokybiškus implantus bei medžiagas.
Ką reikėtų žinoti tiems, kurie bijo, kad implantas neprigis ar bus kitų komplikacijų?
Visada svarbu, kad pastangos šiame procese būtų abipusės, nes tik tokiu būdu pasiekiamas geras ir ilgalaikis rezultatas. Be anksčiau aptartų kriterijų, svarbu žinoti veiksnius, dėl kurių padidėja dantų implantavimo komplikacijų rizika. Dažnu atveju tai yra rūkymas, gretutinės ligos (pvz.: cukrinis diabetas) bei nepakankama dantų ir burnos ertmės priežiūra. Medicinos srityje nėra gydymo metodikos, kuri veiktų ir pasiteisintų 100 proc., dantų implantaciją laikome patikimu gydymo metodu, nes parinkus tinkamus implantus prigijimo patikimumo procentas siekia iki 98 proc.
Siekiant išvengti komplikacijų gydytojui ypač svarbu tinkamai paruošti gydymo planą, tinkamai parinkti ir įsriegti implantus bei atstatyti kaulą, jei to reikia. Pacientus skatiname atvirai bendrauti su gydytoju, pasakant apie esamas ligas, vartojamus vaistus, žalingus įpročius bei skirti pakankamai dėmesio savo sveikatai.
Užtikrintumą didina ir glaudus gydytojo burnos chirurgo bei protezuojančio gydytojo bendradarbiavimas, patirtis, kokybiški implantai ir tinkamai pagaminti dantų protezai. Tai leidžia pasiekti sėkmingiausią ilgalaikį rezultatą, o tinkamai prižiūrėdami atstatytus dantis, žmonės jais džiaugiasi ilgus metus.
Kokie būtų svarbiausi patarimai pacientams prieš dantų implantavimo procedūrą ir po jos?
Mano nuomone, svarbiausias – atvirai kalbėkitės ir pasitarkite su gydytoju, kuris žino Jūsų situaciją ir galės pasiūlyti geriausius individualiai tinkamus sprendimus. Ne visada greičiausias arba pigiausias gydymo variantas leis pasiekti geriausią, o svarbiausia ilgalaikį rezultatą. Visada gydytojui atvirai išsakykite savo lūkesčius ir kartu išanalizuokite alternatyvas – gydytojas padės įvertinti rizikas ir privalumus. Po implantacijos ypač reikalinga tinkama implantų ir atkurtų dantų priežiūra, kurios apmoko burnos higienistas.
Taip pat, svarbu reguliariai lankytis pas protezavusį gydytoją, kuris stebės atstatytų dantų būklę ir, atsiradus pokyčiams, galės laiku užkirsti kelią ligoms bei padėti išsaugoti pasiektą rezultatą. Jei turite klausimų ar abejonių, visada klauskite ir kalbėkitės, nes tiek Jūs, tiek gydytojas esate suinteresuoti, kad gydymas ir visi jo etapai būtų sklandūs ir sėkmingi.
Registracija telefonu: Vilniuje +37060416118 ir Kaune +37037775070
Plačiau apie implantacijos paslaugas.