Vaikų odontologija

Ar jau laikas pas gydytoją odontologą išdygus pirmiesiems dantukams?

 

Pirmieji dantukai vaikams dažniausiai pradeda dygti 4 – 7 mėnesį, tačiau ir amžius, ir dantukų dygimo tvarka gali skirtis. Tai – procesas, kuris nėra labai malonus ir neretai gali suteikti daugiau klausimų nei atsakymų. VIC odontologijos klinikų gydytojos odontologės atsako į dažniausius tėvelių klausimus apie pirmuosius dantukus ir, kodėl vos prasikalus pirmajam dantukui, profilaktinis vizitas ypač svarbus?

Kada pradėti planuoti pirmąjį vizitą pas gydytoją odontologą?

Belaukiant pieninių dantukų prasikalimo galima pastebėti pirmuosius požymius ir jau pradėti planuoti pirmąjį vizitą pas gydytoją odontologą. Kūdikis dažniausiai pasidaro irzlus, daug verkia. Taip pat galima stebėti:

 • padidėjusį seilėjimąsi;
 • patinusias dantenas;
 • apetito sumažėjimą;
 • šiek tiek padidėjusią kūno temperatūrą;
 • prastesnį miegą.
Kaip pastebėti pirmąjį dantuką?

VIC odontologijos klinikų gydytojos odontologės Greta Morkūnaitė ir Gustė Miškinytė dalijasi, ką daryti, jei pastebėjote pirmuosius požymius!

 • Specialūs žiedai – kramtukai, kuriuos galima duoti čiulpti  kūdikiui. Svarbu, kad jie nebūtų per maži ar su skysčiu viduje, nes tokiu atveju kūdikis gali užspringti;
 • Masažuoti kūdikio dantenas, trinant pirštu.

Vos išdygus pirmajam dantukui ar, sulaukus vienerių metų ir dar neturint nė vieno, ypač svarbu apsilankyti pas gydytoją odontologą.

Kuo svarbus pirmasis apsilankymas pas gydytoją odontologą?

Tik profilaktinio vizito metu galima stebėti dantukų dygimą ir įvertinti esamą burnos ertmės situaciją. Vos išdygus pirmajam dantukui yra svarbu parinkti tinkamas burnos ertmės priežiūros priemones, įvertinti valgymo ypatumus, naudojamų priemonių sudėtį ir aptarti įpročius, kuriuos reikalinga ugdyti nuo pat mažens. Šio apsilankymo metu galima įvertinti rizikos veiksnius ir aptarti dantukų priežiūrą, siekiant išvengti neigiamų padarinių.

Remiantis 2021 metų statistiniais duomenimis, kas antras vaikas iki 3 metų amžiaus jau turi sugedusių dantų, o sulaukus ikimokyklinio amžiaus – jau 94% vaikų patiria dantų ėduonies padarinius. Dantų ėduonis, kuris dažniausiai pažeidžia dantų paviršiuose esančias vageles ar duobeles, gali būti pastebėtas dar pradinėje stadijoje, tačiau plika akimi yra sunku matyti jo požymius. Dėl šios priežasties reguliarūs apsilankymai pas gydytoją odontologą ar burnos higienistą gali padėti vaikui išvengti dantų ėduonies vystymosi ar tolimesnių komplikacijų.

Kaip galima atpažinti dantų ėduonį?
 • Atsiradę spalvos pakitimai ant dantų paviršių;
 • Jaučiamas dantų skausmas;
 • Nemalonus dantų jautrumas;
 • Plika akimi matomos skylutės;
 • Pasikeitusi dantenų išvaizda.
Pastebėjau pakitimus ant vaiko dantukų, ką daryti?

Pastebėjus pirmuosius požymius, kurie gali signalizuoti apie dantų ėduonį, yra svarbu apsilankyti pas gydytoją odontologą ir įvertinti esamą situaciją. Tik profilaktinio vizito metu galima pastebėti atsiradusius ar dar tik besivystančius pakitimus ir užkirsti kelią komplikacijoms. Apsilankius pas gyd. odontologą įvertinama ne tik bendra burnos ertmės būklė, tačiau ir vaiko sąkandis, raumenų darbas, o prireikus nukreipiama pas kitus specialistus.

Greta Morkūnaitė
Gyd. Odontologė
Patarimai
Greta Morkūnaitė dalijasi

Greta Morkūnaitė dalijasi, kad kasdienei priežiūrai yra svarbu mokyti vaiką, kaip tinkamai prižiūrėti dantukus: valytis du kartus per dieną su minkštu dantų šepetėliu ir fluoruota dantų pasta, po valymo prieš naktį – nevalgyti ir gerti tik vandenį, tarpdančius valyti su tarpdančių siūlu.

Dantų ėduonies profilaktikai neretai taikomi silantai. Tai – medžiagos, užkertančios kelią bakterijoms ir angliavandeniams (gliukozei) patekti į dantų vageles ar duobeles. Dantų silantavimas atliekamas, įvertinus esamą situaciją ir rizikos veiksnius.

Svarbu nepamiršti aplankyti ir pradžiuginti gydytojo odontologo ar burnos higienisto!

Turite neatsakytų klausimų apie vaikų burnos ertmės priežiūrą? VIC odontologijos klinikų gydytojos odontologės Greta Morkūnaitė ir Gustė Miškinytė atsakys į visus atsiradusius klausimus konsultacijos metu!

Kainos
Pasirinkite norimą matyti klinikos kainyną:
Vilnius
A. Vivulskio g. 7
Kaunas
Kalniečių g. 247
Specialistai
Greta Morkūnaitė
Gyd. Odontologė
PLAČIAU
Vilnius, A.Vivulskio g. 7
Aušra Gudžinskienė
Gyd. Odontologė
PLAČIAU
Kaunas, Kalniečių g. 247
Gustė Miškinytė
Gyd. Odontologė
PLAČIAU
Vilnius, A.Vivulskio g. 7