Vaikų odontologija
Ar jau laikas pas gydytoją odontologą išdygus pirmiesiems dantukams?
Pirmieji dantukai vaikams dažniausiai pradeda dygti 4 – 7 mėnesį, tačiau ir amžius, ir dantukų dygimo tvarka gali skirtis. Tai – procesas, kuris nėra labai malonus ir neretai gali suteikti daugiau klausimų nei atsakymų. VIC odontologijos klinikų gydytojos odontologės atsako į dažniausius tėvelių klausimus apie pirmuosius dantukus ir, kodėl vos prasikalus pirmajam dantukui, profilaktinis vizitas ypač svarbus?
Vaikų odontologija yra odontologijos sritis, kuri specializuojasi vaikų, nuo kūdikių iki paauglių, burnos sveikatos priežiūroje. Gydytojai specialistai, vaikų odontologai, geba užtikrinti tinkamą atžalų dantų priežiūrą ir gydymą nesukeliant didelio diskomforto ir užtikrinant, kad vizitas pas odontologą būtų kuo sklandesnis. Ši odontologijos sritis apima profilaktinę apžiūrą ir priežiūrą, ankstyvosios ortodontijos poreikio vertinimą ir vaikų dantų ligų gydymą.
Kada pradėti planuoti pirmąjį vizitą pas gydytoją odontologą?
Belaukiant pieninių dantukų prasikalimo galima pastebėti pirmuosius požymius ir jau pradėti planuoti pirmąjį vizitą pas gydytoją odontologą. Kūdikis dažniausiai pasidaro irzlus, daug verkia. Taip pat galima stebėti:
- padidėjusį seilėjimąsi;
- patinusias dantenas;
- apetito sumažėjimą;
- šiek tiek padidėjusią kūno temperatūrą;
- prastesnį miegą.
Vaikų odontologijos tikslas yra ne tik gydyti jau atsiradusius dantų pažeidimus, bet ir užkirsti kelią būsimoms ir galimoms dantų ligoms. Ankstyvas susipažinimas su odontologu padeda vaikui išvengti baimės gydytojų kabinete ir skatina teigiamą požiūrį į burnos higieną. Vaikų dantų gydymas dažniausiai apima:
- ėduonies gydymą, naudojant minimaliai invazyvius metodus;
- itin aktualų pieninių dantų gydymą;
- nuolatinių krūminių dantų silantavimą, apsaugant nuo ėduonies poveikio;
- mokymą teisingai valyti dantis šepetėliu ir naudoti dantų siūlą bei kitas burnos priežiūros priemones;
- dantų fluoravimą, jei reikia sustiprinti emalį;
- ortodontinio gydymo poreikio vertinimą – dažnai šis poreikis išryškėja dar vaikystėje ar paauglystėje, todėl laiku apsilankius pas gydytoją odontologą, šis gali pakonsultuoti ir nukreipti, kad ortodontinis gydymas būtų atliekamas kaip įmanoma anksčiau, kol vaiko dantys ir visas žandikaulis dar formuojasi.
VIC odontologijos klinikų gydytojos odontologės Greta Morkūnaitė ir Gustė Miškinytė dalijasi, ką daryti, jei pastebėjote pirmuosius požymius!
- Specialūs žiedai – kramtukai, kuriuos galima duoti čiulpti kūdikiui. Svarbu, kad jie nebūtų per maži ar su skysčiu viduje, nes tokiu atveju kūdikis gali užspringti;
- Masažuoti kūdikio dantenas, trinant pirštu.
Vos išdygus pirmajam dantukui ar, sulaukus vienerių metų ir dar neturint nė vieno, ypač svarbu apsilankyti pas gydytoją odontologą.
Kuo svarbus pirmasis apsilankymas pas gydytoją odontologą?
Tik profilaktinio vizito metu galima stebėti dantukų dygimą ir įvertinti esamą burnos ertmės situaciją. Vos išdygus pirmajam dantukui yra svarbu parinkti tinkamas burnos ertmės priežiūros priemones, įvertinti valgymo ypatumus, naudojamų priemonių sudėtį ir aptarti įpročius, kuriuos reikalinga ugdyti nuo pat mažens. Šio apsilankymo metu galima įvertinti rizikos veiksnius ir aptarti dantukų priežiūrą, siekiant išvengti neigiamų padarinių.
Remiantis 2021 metų statistiniais duomenimis, kas antras vaikas iki 3 metų amžiaus jau turi sugedusių dantų, o sulaukus ikimokyklinio amžiaus – jau 94% vaikų patiria dantų ėduonies padarinius. Dantų ėduonis, kuris dažniausiai pažeidžia dantų paviršiuose esančias vageles ar duobeles, gali būti pastebėtas dar pradinėje stadijoje, tačiau plika akimi yra sunku matyti jo požymius. Dėl šios priežasties reguliarūs apsilankymai pas gydytoją odontologą ar burnos higienistą gali padėti vaikui išvengti dantų ėduonies vystymosi ar tolimesnių komplikacijų.
Sedacija vaikams
Sedacija yra svarbi vaikų odontologijos dalis, ypač kai vaikai jaučia stiprų nerimą ar baimę, ar kai reikalingi sudėtingesni ir ilgesni gydymo seansai. Sedacija vaikams gali būti atliekama keliais būdais:
Lengva sedacija. Vaikui duodamas raminamasis vaistas, kuris padeda atsipalaiduoti, tačiau vaikas lieka sąmoningas.
Gili sedacija (dažnai dar pacientų įvardijama kaip vaikų dantų gydymas su narkoze). Atliekama sudėtingesniais atvejais, kai vaikas per visą procedūrą išlieka nejautrus ir nemato bei nejaučia procedūros eigos. Tai leidžia odontologui efektyviau ir greičiau atlikti reikiamus gydymo veiksmus, be to, užtikrinamas ir paciento komfortas.
Vaikų dantų gydymas su sedacija šiuo metu atliekamas tik Kauno padalinyje, taikomas vaikams nuo 12 metų amžiaus. Sedacijos vaikams kaina priklauso nuo jos trukmės ir pobūdžio, detaliau pristato klinikos gydytojas prieš planuojamą gydymą.
VIC odontologijos klinikos siūlo specializuotas paslaugas vaikams, įskaitant profesionaliai įrengtus procedūrų kabinetus ir personalą, mokantį užmegzti ryšį su mažaisiais pacientais. Ieškantys vaikų odontologo Kaune ar Vilniuje, galite drąsiai registruotis VIC klinikų specialistų konsultacijai.
Siekiant skatinti teigiamą požiūrį į burnos priežiūrą ir mažinti dantų problemų riziką vėlesniame amžiuje, labai svarbu reguliariai lankytis pas vaikų odontologą. Tinkama priežiūra ir ankstyva prevencija ar gydymas yra raktas į sveiką šypseną ateityje.
Vaikų odontologija Vilniuje rūpinamės A. Vivulskio g. 7, Kaune – Kalniečių g. 247. Padėsime sukurti tinkamą burnos priežiūros rutiną ir ugdysime įgūdžius, kurie užtikrintų gerą jūsų vaiko burnos sveikatą.
- Atsiradę spalvos pakitimai ant dantų paviršių;
- Jaučiamas dantų skausmas;
- Nemalonus dantų jautrumas;
- Plika akimi matomos skylutės;
- Pasikeitusi dantenų išvaizda.
Pastebėjus pirmuosius požymius, kurie gali signalizuoti apie dantų ėduonį, yra svarbu apsilankyti pas gydytoją odontologą ir įvertinti esamą situaciją. Tik profilaktinio vizito metu galima pastebėti atsiradusius ar dar tik besivystančius pakitimus ir užkirsti kelią komplikacijoms. Apsilankius pas gyd. odontologą įvertinama ne tik bendra burnos ertmės būklė, tačiau ir vaiko sąkandis, raumenų darbas, o prireikus nukreipiama pas kitus specialistus.
Greta Morkūnaitė dalijasi, kad kasdienei priežiūrai yra svarbu mokyti vaiką, kaip tinkamai prižiūrėti dantukus: valytis du kartus per dieną su minkštu dantų šepetėliu ir fluoruota dantų pasta, po valymo prieš naktį – nevalgyti ir gerti tik vandenį, tarpdančius valyti su tarpdančių siūlu.
Dantų ėduonies profilaktikai neretai taikomi silantai. Tai – medžiagos, užkertančios kelią bakterijoms ir angliavandeniams (gliukozei) patekti į dantų vageles ar duobeles. Dantų silantavimas atliekamas, įvertinus esamą situaciją ir rizikos veiksnius.
Svarbu nepamiršti aplankyti ir pradžiuginti gydytojo odontologo ar burnos higienisto!
Turite neatsakytų klausimų apie vaikų burnos ertmės priežiūrą? VIC odontologijos klinikų gydytojos odontologės Greta Morkūnaitė ir Gustė Miškinytė atsakys į visus atsiradusius klausimus konsultacijos metu!