2023-10-23

94% ikimokyklinio amžiaus vaikų jau turi dantų ėduonį: kas tai lemia ir ką galime daryti kitaip?

94% ikimokyklinio amžiaus vaikų jau turi dantų ėduonį: kas tai lemia ir ką galime daryti kitaip?

Apie tinkamą burnos ertmės priežiūrą: dantų ir tarpdandčių valymą, tinkamą mitybą bei profilaktinius apsilankymus pas gydytoją odontologą tenka girdėti išties dažnai, ypač medijoje. Suaugusieji, greičiausiai ne vieną kartą apsilankę pas gyd. odontologą, žino, kad šių įpročių neturėjimas gali lemti dantų ėduonies atsiradimą ar kitas burnos ertmės ligas. Tačiau ar visada šios žinios ir įpročiai perduodami ir vaikams?

Vaikų burnos sveikata Lietuvoje

Remiantis 2021 metų statistiniais duomenimis, kas antras vaikas iki 3 metų amžiaus jau turi sugedusių dantų, o sulaukus ikimokyklinio amžiaus – jau 94% vaikų patiria dantų ėduonies padarinius. Skaičiai išties atimantys žadą ir verčiantys savęs paklausti – ką galima daryti kitaip, kad situacija pasikeistų?

Pirmasis vizitas pas gydytoją odontologą

Dantų ėduonis, kuris dažniausiai pažeidžia dantų paviršiuose esančias vageles ar duobeles, gali būti pastebėtas dar pradinėje stadijoje, tačiau plika akimi yra sunku matyti jo požymius. Dėl šios priežasties reguliarūs apsilankymai pas gydytoją odontologą ar burnos higienistą gali padėti vaikui išvengti dantų ėduonies vystymosi tolimesnių komplikacijų.

VIC klinikos gyd. odontologės Greta Morkūnaitė ir Gustė Miškinytė teigia, kad pirmasis vizitas pas gydytoją odontologą ar burnos higienistą turetų būti planuojamas vos pasirodžius pirmajam dantukui.

Kodėl atsiranda dantų ėduonis?

Tam, kad būtų galima išvengti dantų ėduonies atsiradimo, yra svarbu suprasti ir žinoti, kodėl jis atsiranda.

Dažniausios dantų ėduonies atsiradimo priežastys:
Netinkama burnos ertmės higiena. Siekiant, kad vaikas įgautų įprotį tinkamai prižiūrėti dantukus, tampa ypač svarbus tėvų/globėjų rodomas pavyzdys ir tarpusavio komunikacija: kaip ir kodėl svarbu tinkamai ir reguliariai valytis dantis tam, kad jie išliktų sveiki.

Didelis cukraus kiekis maiste, gazuotų ar saldintų gėrimų vartojimas. Bakterijos, kurios labiau nei vaikas džiaugiasi, gavusios cukraus iš vartojamo maisto ar gėrimų, greitai dauginasi ir kaupiasi. Gavusios gliukozės, bakterijos išskiria rūgštis, kurios pažeidžia dantų paviršius ir dėl šios priežasties matome spalvinius pakitimus ar išgraužtas ertmes.

Dantų griežimas. Jei griežiama dantimis – ypač naktį, yra pažeidžiamas paviršinis dantų sluoksnis – emalis, todėl bakterijoms kauptis tampa lengviau.

Sumažėjęs seilėtekis. Jei vaiko burna yra sausa, nėra vartojama pakankamai vandens, vaisių ar daržovių, kurios skatina seilėtekį, dantų ėduonis gali išsivystyti dėl sudarytos tinkamos terpės bakterijų dauginimuisi.

Kaip galima atpažinti dantų ėduonį?

• Atsiradę spalvos pakitimai ant dantų paviršių;
• Jaučiamas dantų skausmas;
• Nemalonus dantų jautrumas;
• Plika akimi matomos skylutės;
• Pasikeitusi dantenų išvaizda.

Pastebėjau pakitimus ant vaiko dantukų, ką daryti?

Pastebėjus pirmuosius požymius, kurie gali signalizuoti apie dantų ėduonį, yra svarbu apsilankyti pas gydytoją odontologą ir įvertinti esamą situaciją. Tik profilaktinio vizito metu galima pastebėti atsiradusius ar dar tik besivystančius pakitimus ir užkirsti kelią komplikacijoms. Apsilankius pas gyd. odontologą įvertinama ne tik bendra burnos ertmės būklė, tačiau ir vaiko sąkandis, raumenų darbas, o prireikus nukreipiama pas kitus specialistus.

Greta Morkūnaitė dalijasi, kad kasdienei priežiurai yra svarbu mokyti vaiką, kaip tinkamai prižiūrėti dantukus: valytis du kartus per dieną su minkštu dantų šepetėliu ir fluoruota dantų pasta, po valymo prieš naktį – nevalgyti ir gerti tik vandenį, tarpdančius valyti su tarpdančių siūlu.

Dantų ėduonies profilaktikai neretai taikomi silantai. Tai medžiagos, užkertančios
kelią bakterijoms ir angliavandeniams (gliukozei) patekti i dantų vageles ar duobeles. Dantų silantavimas atliekamas, įvertinus esamą situaciją ir rizikos veiksnius.

Turite neatsakytų klausimų apie vaikų burnos ertmės priežiurą? VIC klinikos gydytojos odontologės Greta Morkūnaitė ir Gustė Miškinytė atsakys į visus atsiradusius klausimus konsultacijos metu!

Registracija:
+37060416118