Svarbios taisyklės tėvams, kuriems rūpi vaiko ateitis
Kiekviena mama ir tėtis nori užtikrinti kuo saugesnę ir geresnę savo vaikų ateitį. Rūpinamės vaikų lavinimu, stengiamės, jog jie sveikai valgytų, nesirgtų, bet vis dar dažnai darome klaidų, kurių galėtume išvengti, bei padėti vaikams kuo ilgiau išsaugoti sveikus dantukus. Retas kuris turime taisyklingą sąkandį ir tiesius dantis, bet klaidinga manyti, jog sąkandžio ir dantų koregavimas laiku nėra svarbus.
VIC odontologijos klinikų specialistai pasakoja, kokios klaidos gali lemti vaikų dantų kreivumą ir kaip šių klaidų išvengti.
Kokių klaidų galima išvengti?
VIC odontologijos klinikų specialistai atkreipia dėmesį, kad netaisyklingo sąkandžio ir netiesių dantų priežastimi gali tapti susiformavę netinkami įpročiai, prasta pieninių dantų priežiūra. Neigiamos įtakos turi per ilgai naudojamas čiulptukas, nykščio čiulpimas, kvėpavimas pro burną. Taip pat svarbu tinkamai prižiūrėti pieninius dantis, kad išvengtumėte per ankstyvo jų pašalinimo, mat šie dantys saugo vietą dygstantiems nuolatiniams dantims. Jei pieninių dantų netenkama anksčiau, nuolatiniai dantys išdygsta netinkamoje padėtyje. Taip pat vertėtų atkreipti dėmesį, kad viena didžiausių klaidų yra vizito pas gydytoją ortodontą nukėlimas viliantis, kad dantys „išsitiesins“ savaime.
Kokių pasekmių sulaukiama?
Normaliai vystantis organizmui, apie penktuosius gyvenimo metus tarp vaikų pieninių dantų susidaro tarpeliai, kurie reikalingi tam, kad vėliau tilptų nuolatiniai didesni dantys. Kaip bebūtų, paskutiniu metu pastebima evoliucijos pasekmė – minkšto maisto kramtymo įtaka žandikaulio dydžiui. Žandikaulių dydis mažėja, nes valgoma mažiau kieto maisto, o dantų dydis ir skaičius lieka toks pats. Nesusidaro tarpeliai tarp pieninių dantų, tad vietos nuolatiniams dantims lieka per mažai. Siekiant tvarkingai išdygusių naujų dantų, kartais dantų lankus tenka plėsti anksti.
Netiesūs dantys – ne tik estetinė, bet ir sveikatos problema. Pirmiausia, dėl netaisyklingos dantų padėties kenčia burnos ertmės būklė. Netaisyklingai lanke išsidėsčiusius dantis sudėtingiau tinkamai išsivalyti, todėl jie dažniau genda, išsivysto dantenų uždegimai. Be to, dėl netaisyklingo sąkandžio, žandikaulio sąnarys gali būti traumuojamas, dėl ko atsiranda šio sąnario ligos, jaučiami žandikaulio ar galvos skausmai.
Negydomos ortodontinės problemos neigiamai veikia šypsenos ir veido estetiką, atsiranda psichologinių problemų, auga nepasitikėjimas savimi. VIC odontologijos klinikų specialistai perspėja, jog laiku negydant vienpusio kryžminio sukandimo, gali vystytis veido asimetrija – viena apatinio žandikaulio šaka augti ilgesnė, dėl ko smakras bus pakrypęs. Didelė veido asimetrija vėliau gali būti koreguojama tik operaciniu būdu.
Kada apsilankyti pas gydytoją ortodontą?
Anksti kreiptis į gydytoją ortodontą vertėtų esant vienpusiam kryžminiam sukandimui bei tais atvejais, kai apatinio žandikaulio augimas stipriai lenkia viršutinio žandikaulio augimą. Šių anomalijų nekoreguojant anksti, vystosi didesni skeleto pokyčiai.
Pas gydytoją ortodontą vaiką reikėtų atvesti, kai jam užauga pirmieji nuolatiniai viršutiniai ar apatiniai krūminiai dantys bei keturi viršutiniai ir apatiniai kandžiai (t. y. maždaug 6-7 metų). Ortodontiniam gydymui nėra jokių amžiaus apribojimų, tačiau palankiausias laikas dantims tiesinti yra 7-14 metų amžius, kol vyksta dantų ir žandikaulių augimas. Pilnai susiformavus žandikauliams, gydymas gali būti sudėtingesnis ir trukti ilgiau.
Nesate tikras, ar vaiko dantys bei žandikaulis vystosi teisingai? Norite būti tikri, kad dėl vaiko sveikatos padarėte viską, ką galite? Kylant bent menkiausioms abejonėms, visada verta pasitarti su specialistu – čia pagelbės VIC odontologijos klinikų ortodontai.
Kaip sprendžiamos vaikų ortodontinės problemos?
Yra ne vienas būdas tiesinti dantis ir koreguoti sąkandį: dantų plokštelės, breketai arba naujausias dantų tiesinimo metodas – nematomos dantų tiesinimo kapos. Gydymo būdas ir trukmė priklauso nuo klinikinio atvejo, paciento amžiaus ir poreikių, kurie yra aptariami pirmojo vizito metu.
Išsitiesinus dantis ir pakoregavus sąkandį, pagerinama ne tik dantų padėtis, bet ir veido proporcijos. Pastebima, kad akivaizdžiai pasikeičia ir pacientų emocinė savijauta: jie atsikrato kompleksų, tampa drąsesni, laisviau bendraujantys.
VIC odontologijos klinikos pasirūpins ir Jūsų vaikų šypsena! Konsultacijai užsiregistruoti galite internetu arba tel. nr. +370 604 16118 Vilniuje ir +370 377 75070 Kaune.