2024-11-05

Nėštumas ir burnos sveikata – ką turėtų žinoti kiekviena moteris?

vyras apkabines nescios moters pilva

Naujos gyvybės laukimas yra ypatingas moters gyvenimo laikotarpis, kuriuo itin svarbu tinkamai pasirūpinti savo sveikata. Ne viena pas gydytoją apsilankiusi nėščioji išgirsta, kad reikėtų apsilankyti ir pas gydytoją odontologą. Daugeliui šiuo laikotarpiu kyla klausimų, kokia dantų priežiūra yra tinkamiausia, kokias odontologijos procedūras šiuo metu galima atlikti, o kokias verta atidėti. Tikrai Jus suprantame, juk mamos savo vaikui nori visko, kas geriausia, o ieškant patikimos informacijos – pasiklysti išties lengva. Nėštumo metu rūpinamės ne tik būsimos mamos, bet ir gimsiančio kūdikio sveikata, kas reikalauja ypatingo dėmesio. Norime užtikrinti, kad apsilankymai pas gydytoją odontologą ar burnos higienistą yra ne tik saugūs, bet ir būtini. Turėdami ilgametę patirtį ir nuolat atnaujindami savo žinias, galime tuo pasidalinti Jumis ir dantų priežiūrą paversti įveikiamu iššūkiu.

Kodėl nėštumo metu tokia svarbi dantų priežiūra ir burnos sveikata?

Pats nėštumas tikrai nepažeidžia dantų, tačiau jo metu dėl hormoninių pokyčių organizme vyksta ir dideli pokyčiai burnos ertmėje. Lytinių hormonų disbalansas sukelia stipresnę organizmo reakciją į tą patį apnašų kiekį. Prie gausesnio apnašų kaupimosi prisideda ir pasikeitę mitybos įpročiai – įprastai moterys pradeda valgyti daugiau tam tikrų maisto produktų nei anksčiau, dažniau užkandžiauja bei suvartoja didesnį kiekį angliavandenių. Taip pat, daugelį moterų, kurios laukiasi, vargina ir rytinis pykinimas, kuris burnos ertmėje sukelia rūgštinę terpę, ardančią danties emalį. Taigi, net jei anksčiau dantų priežiūra būdavo tinkama, nėštumo metu padidėja dantų ėduonies, periodonto ligų ir dantenų uždegimo rizika.

Dantenų kraujavimas – vienas iš požymių, kai į burnos priežiūros specialistą kreiptis būtina nedelsiant. ,,Dažnai pastebėję kraujuojančias dantenas, moterys skuba skalauti burną pasirinktu skalavimo skysčiu. Tokiu atveju yra labai svarbu neskubėti gydytis savarankiškai, tačiau atvykti konsultacijai. Įvertinus situaciją, rasime tinkamiausius, kuo natūralesnius būdus problemai pašalinti,“ – patirtimi dalinasi burnos higienistė Viktorija Zaverucha. Būtent kraujuojant dantenoms, bakterijos ir jų produktai patenka į kraujo sistemą, o organizme pagaminti uždegimo mediatoriai trukdo kraujui patekti į placentą. Tokiu atveju padidėja rizika priešlaikiniam gimdymui, mažam naujagimio svoriui ir preeklampsijai, todėl besilaukiančios turėtų išlikti itin budrios.

VIC odontologijos klinikų Kaune burnos higienistės Jurgita Tamošiūnaitė ir Viktorija Zaverucha pabrėžia, kad nėštumo metu itin svarbi kruopšti ir tinkama individuali burnos higiena, o pagrindiniu tikslu tampa siekis išvengti dantų apnašų kaupimosi. Su būsimomis mamomis aptariama, kokios individualios burnos priežiūros priemonės yra veiksmingiausios ir tinkamiausios. „Vizito metu įvertiname situaciją, stebime dantų ir burnos būklę, siekiant laiku sustabdyti bet kokius burnoje prasidedančius procesus, padedame pasirinkti tinkamiausias dantų ir burnos priežiūros priemones. Dažna moteris apsilankiusi pas mus nustemba sužinojusi, kad yra net specialių dantų pastų, skirtų naudoti nėštumo laikotarpiu. Tokios dantų pastos išsiskiria dar natūralesne sudėtimi, augaliniais ekstraktais, gali būti papildytos folio rūgštimi,“ – patirtimi dalinasi burnos higienistės.

Kada geriausias laikas apsilankyti pas odontologą?

Svarbu žinoti, jog dantų gydymas yra saugus viso nėštumo laikotarpiu. Idealiu atveju reikiamas dantų ir burnos ertmės gydymo procedūras reikėtų atlikti iki nėštumo arba antrąjį nėštumo trimestrą. Dažniausiai pirmojo ir trečiojo trimestro metu geriausia atlikti tik būtinąsias gydymo procedūras.

Nebūtinas, pavyzdžiui, dantų balinimo ar kitas estetines procedūras, verta atidėti laikotarpiui, kai jau sūpuosite atžalą. Tais atvejais, kai gydymas yra išties reikalingas (pvz. dantų karieso gydymas, būtinas plombos pakeitimas, dantų šalinimas, dantų šaknų kanalų gydymas ir kt.), jo atidėlioti tikrai nereikia. Nuo to priklauso Jūsų sveikatos būklė, o negydant laiku, situacija gali blogėti.

Ar reikia pranešti odontologui apie nėštumą?

Prieš atvykstant į odontologijos procedūras visada būtina pranešti apie nėštumą. Paminėkite ir tai, kiek laiko esate nėščia, kokius medikamentus vartojate bei apie gautus specialius nurodymus iš Jus prižiūrinčio šeimos gydytojo. Esamas klientes visada skatiname specialistą informuoti net apie planuojamą nėštumą. Jums pateikus kuo daugiau informacijos, galime užtikrinti geriausią priežiūrą.

VIC odontologijos klinikų ilgametę darbo patirtį turintys gydytojai odontologai ir burnos higienistai yra pasiruošę pasidalinti patirtimi ir žiniomis, kad dantų ir burnos sveikata šiuo ypatingu laikotarpiu teiktų Jums ramybės ir įkvėptų dar daugiau šypsotis.

Konsultacijai užsiregistruoti galite internetu arba tel. nr. +370 604 16118 Vilniuje ir +370 377 75070 Kaune.