Nepavyksta nustatyti veido srityje juntamo skausmo priežasties? Gali būti, kad patiriate netipinį veido skausmą
Staigus kėlimas, pasilenkimas, fizinis darbas ir daugybė kitų kasdienių aktyvių veiklų gali netinkamai apkrauti mūsų raumenis ir sukelti laikiną skausmą. Paprastai fizinės veiklos sukeltą skausmą dažniausiai pajuntame nugaros srityje, kojose ar rankose, tačiau daugelis sunerimsta pajutę skausmą veido srityje. Žinoma, tokiu atveju kreipiamasi į gydytoją ir bandoma išsiaiškinti veido ir burnos skausmo priežastį. O ką daryti tada, kai po daugybės tyrimų ir vizitų pas specialistus skausmo priežastis lieka neaiški?
Apie netipinį veido skausmą kalbamės su medicinos mokslų daktaru Jan Pavel Rokicki – gydytoju burnos chirurgu, kuris specializuojasi netipinio veido skausmo diagnostikoje ir gydyme. Gydytojas į skausmo sritį išskirtinai gilinasi jau 12 metų, mokydamasis, patirtį kaupdamas bei ja dalindamasis Ukrainoje, Pietų Korėjoje, Vokietijoje ir kitose šalyse.
Veido skausmų sąvoka
Veido skausmų sąvoka pradėta vartoti jau 1996 metais, o apie 2001-2002 metus Lietuvoje pradėtos rašyti pirmosios mokslinės disertacijos šia tema. Nuo to laiko daugėja tyrimų skausmų srityje, aktyviau pradėta aiškintis ligos išsivystymo priežastys, skausmo susidarymo mechanizmai, skausmo plitimo keliai bei jį veikiantys išoriniai ir vidiniai veiksniai. Dalis veido ir burnos skausmo priežasčių yra susiję su dantų ar periodonto ligomis, kai nustačius priežastį ir pritaikius tinkamą gydymą, skausmas išnyksta. Taip pat, skausmo priežastimis veido srityje gali tapti smilkininio apatinio žandikaulio sąnario pakitimai, raumenų įtampa ar kiti neaiškios kilmės susirgimai. Šias priežastis nustatyti tampa sudėtingiau, o ilgalaikis skausmas perauga į lėtinį.
Netipinio veido skausmas ir jo diagnostika
Netipinis (arba nuolatinis idiopatinis) veido skausmas – tai lėtinis veido ar burnos skausmas, kurio priežastis nėra aiški. Jis gali paveikti bet kurią veido sritį, tačiau dažnai sukelia žandikaulio, ausies ar skruosto skausmą.
„Netipinio veido skausmo priežastį nustatyti labai sunku. Atvykę pacientai dažnai būna konsultuoti gyd. neurologo, gyd. odontologo ir kitų specialistų, o priežastis vis tiek lieka neaiški. Pavyzdžiui, žmogus jaučia danties skausmą, tačiau gyd. odontologas nemato pakitimų, dantys yra tvarkingi ir sveiki. Skausmas išlieka, o žmogus junta, kad skauda dantis, liežuvį ir aplinkines sritis,“ – sako medicinos mokslų daktaras.
Gydytojai netipinį veido skausmą vertina pagal simptomų stiprumą, atsižvelgdami į skausmo vietą, dažnumą, intensyvumą ir trukmę. Išsamus simptomų įvertinimas gali padėti nustatyti skausmo priežastį bei diagnozuoti ligą. Europoje veido skausmų diagnostikos aparatūra pradėta naudoti tik 2015 m. Tai buvo svarbus žingsnis netipinių veido skausmų atpažinime. Šiandien skausmui įvertinti bei fiziniam ir psichosomatiniam skausmui atskirti med. m. dr. Jan Pavel Rokicki pasitelkia dirbtinį intelektą ir naudoja objektyvią emocinio vertinimo sistemą.
Netipinis veido skausmas apima lėtinį skausmą, kuris žmogų vargina ilgą laikotarpį. ,,Susiduriu su atvejais, kai priežasties ieškoma nuo 2 mėn. iki 5 metų. Todėl itin svarbus yra kompleksinis požiūris į gydymą, apimantis paciento apžiūrą, apklausą, specifinius, infekcinius tyrimus, atmetant įvairių susirgimų tikimybę, ieškant priežasčių, kurios gali sukelti skausmą. Būtinai vertinamas sąnarys, jo funkcijos, patologijos, kramtomieji raumenys, nustatomi skausmingi tigeriniai taškai, turintys polinkį skausmui plisti į kitas sritis. Gydymas taip pat būna kompleksinis – medikamentinis, kineziterapinis, kartais derinant ir su chirurgija, “ – patirtimi dalinasi med. m. dr. burnos chirurgas Jan Pavel Rokicki.
Į ką privalo atkreipti dėmesį jaučiantys skausmą?
Anot med. m. dr. J. P. Rokicki, visada svarbu įvertinti skausmo trukmę, kuri negali būti ilgesnė nei 2 savaitės po bet kokios odontologinės intervencijos. Po odontologinių procedūrų, gyd. odontologai visada pabrėžia, jei yra tikimybė, kad jausite nemalonius pojūčius ar skausmą ir terminą, per kurį skausmas turėtų išnykti. Pavyzdžiui, po danties šalinimo, nemalonus diskomfortas gali trukti iki savaitės laiko, o jį privalo numalšinti gydytojo paskirti nesteroidiniai vaistai nuo skausmo, vartojami gydytojo nurodyta doze.
Gydytojas pabrėžia, kad skausmas turi būti kontroliuojamas vaistais, t.y. suvartojus gydytojo nurodytą vaistų dozę, skausmas turi praeiti. Jeigu po procedūros praėjus 1-2 dienoms išsivysto skausmas, kuris nepraeina net ir vartojant nurodytus priešuždegiminius vaistus, privaloma kreiptis į gydymo įstaigą.
,,Jei pacientas skundžiasi skausmu, bet atlikus tiek klinikinį, tiek radiologinį ištyrimą, nematome jokių aiškių priežasčių, visada svarbi konsultacija su specialistais, besispecializuojančiais skausmo gydyme,“ – pabrėžia gyd. Jan Pavel Rokicki.
Registracija telefonu: Kaune +37037775070
Plačiau apie žandikaulio sąnario skausmo gydymo paslaugas.