2024-10-24

Kaip taisyklingai valyti dantis?

keturi mediniai dantų šepetėliai

Taisyklingas dantų valymas yra viena svarbiausių prevencijos priemonių, siekiant išsaugoti sveikus dantis ir išvengti dantų ir dantenų ligų, pavyzdžiui, karieso ar dantenų uždegimo. Nors dantis valome kasdien, daugelis daro klaidų, kurios ilgainiui gali neigiamai paveikti dantų būklę. Tinkama valymo metodika ne tik kruopščiai pašaliname apnašas ir maisto likučius, bet ir apsaugome dantis bei dantenas nuo pažeidimų. Aptarkime, kodėl svarbu taisyklingai valyti dantis, kokias priemones naudoti, kaip teisingai tai atlikti ir kokios klaidos dažniausiai pasitaiko.

Kodėl svarbu taisyklingai valyti dantis?

Kaip minėta, taisyklingas dantų valymas gali padėti užkirsti kelią dantų ir dantenų ligoms. Darant tai netinkamai, ant dantų paviršiaus kaupiasi apnašos, o tai gali sukelti kariesą ir dantenų uždegimą. Apnašos – maisto likučių sankaupos, kurios veikiamos seilėse esančių bakterijų, ilgainiui gali sukietėti ir tapti dantų akmenimis, lemiančiais blogą burnos kvapą ir dantų ar dantenų ligas – ėduonį, gingivitą, periodontitą ir kt. Kai kuriems gali pasirodyti, kad dantų valymas yra tokia nereikšminga burnos higienos rutina, kad tiesiog neskiriame tam pakankamai dėmesio ir laiko – veltui, nes nepakankama ar netaisyklinga burnos higiena didina dantų ligų riziką bei dantų praradimą.

Reikalingiausios priemonės

Tinkamai burnos higienai būtinos kelios pagrindinės priemonės. Pirmiausia, reikėtų pasirinkti tinkamą dantų šepetėlį. Dažniausias variantas – minkštas ar vidutinio kietumo šepetėlis, efektyviai valantis dantis nepažeisdamas dantenų. Elektriniai šepetėliai taip pat yra puiki alternatyva, nes gali padėti kruopščiau pašalinti apnašas. Fluorido turinti dantų pasta stiprina dantų emalį ir gali padėti išvengti karieso, o burnos skalavimo skystis papildo kasdienę burnos higieną, šalindamas bakterijas. Nepamirškite ir dantų siūlo, skirto kruopščiai išvalyti sunkiai pasiekiamas tarpdančių sritis, kuriose itin kaupiasi maisto likučiai.

Taisyklinga metodika

Valyti dantis – viena, bet daryti tai teisingai, visai kas kita. Valantis dantis, dantų šepetėlį reikėtų laikyti 45 laipsnių kampu ir švelniai valyti mažais, sukamaisiais judesiais. Taip geriausiai pašalinamos apnašos tiek nuo dantų paviršiaus, tiek nuo dantenų. Kiekvieną dantį reikėtų valyti iš visų pusių, o pačiam valymui derėtų skirti bent 2 minutes, susitelkiant ties sunkiau pasiekiamomis vietomis, pavyzdžiui, krūminiais dantimis. Nepamirškite ir liežuvio – švelniai braukant šepetėliu pašalinamos bakterijos ir įgaunamas gaivesnis burnos kvapas, bet jei nenorite to daryti šepetėliu, galima įsigyti specialiai tam skirtą liežuvio valiklį. Taip pat reikėtų valyti ir tarpdančius tarpdančių siūlu arba specialiai tam skirtu šepetėliu, nes šiose dantų vietose itin linkę kauptis maisto likučiai.

Dažniausiai daromos klaidos

Valant dantis, kartais net nesuprasdami, dažnai darome klaidų. Viena dažniausių – per stiprus spaudimas šepetėliu, galintis pažeisti dantenas ir dantų emalį. Kita dažna klaida – per trumpa valymo trukmė. Skubant, dalis apnašų lieka nepašalinta, ypač tarpdančiuose ir prie dantenų. Taip pat dažnai pamirštama naudoti dantų siūlą, dėl ko tarpdančiuose ima vystytis karioziniai pažeidimai. Kad dantų priežiūra būtų efektyvi, svarbu vengti šių klaidų ir kruopščiai valyti dantis.