2024-12-23

Kaip išvengti gelsvos ar papilkėjusios šypsenos?

besisypsanti moteris su telefonu ir plansete rankose

Ar pastebėjote, kad išsivalius dantis, jie atrodo baltesni, blizgesni ir tampa slidesni? Tiesa, šis įspūdis išlieka neilgai – dienos eigoje galite pastebėti dantų spalvos pokyčius. Nesijaudinkite, tai nereiškia, kad su Jūsų dantimis kažkas negerai – papilkėjimą ar gelsvumą sukelia dėl vartojamo maisto bei gėrimų ant dantų besikaupiančios apnašos ir tai yra visiškai normalu. Be abejo, to nederėtų ignoruoti – apnašas būtina kasdien kruopščiai nuvalyti. Kitu atveju jos kaupiasi, ilgainiui dantys praranda estetinį vaizdą, o svarbiausia, tai gali sukelti ir sunkias burnos ertmės infekcijas bei ligas. VIC odontologijos klinikų burnos higienistės atkreipia dėmesį, kaip tinkamai prižiūrėti dantis, kad apnašos nesutrukdytų džiaugtis sveika ir dailia šypsena.

Apnašos – kas tai?

Pirmiausia, svarbu suprasti, kad dantų apnašos yra natūralus ir neišvengiamas dalykas – tai yra maisto, kurį valgome kasdien, likučių ir burnoje gyvenančių bakterijų sukeltas rezultatas. Iš pradžių apnašos būna minkštos, todėl lengvai pašalinamos kasdienės dantų priežiūros metu, o šalinti jas būtina, kadangi apnašos sudaro puikią terpę klestėti ir daugintis bakterijoms. Laiku jų nepašalinus, dėl seilėse esančių komponentų minkštosios apnašos mineralizuojasi, ilgainiui pradeda tankėti ir galiausiai virsta dantų akmenimis. Pastarieji gali sukelti itin nemalonius pojūčius bei ligas: gali pasireikšti gingivito požymiai – dantenų paraudimas, paburkimas bei kraujavimas, atsirasti ėduonies rizika bei periodontito, lemiančio dantų netekimą, pavojus.

Kaip išvengti problemų?

Patikimiausias būdas išvengti išvardintų problemų – išsiugdyti tinkamus asmeninės burnos higienos įpročius. Minkštąsias apnašas galime nesunkiai pašalinti įprastomis burnos higienos priemonėmis – įprastu ar vieno danties šepetėliu bei tarpdančių valymo priemonėmis.

Ko gero, visiems žinoma ir tai, kad valyti dantis derėtų bent du kartus per dieną, ryte ir prieš einant miegoti. Tiesa, VIC odontologijos klinikose esame linkę sakyti, jog tai ne patarimas, o būtinybė, norint išvengti skausmingų pasekmių. Dantų valymas visuomet prasideda nuo tinkamo šepetėlio. Dauguma kasdien naudojame įprastus dantų šepetėlius, o vieno danties šepetėlį pasitelkiame tik kaip pagalbinę priemonę sunkiai pasiekiamoms vietoms. Vis dėlto, vieno danties šepetėlį vertėtų naudoti kaip pagrindinį. Kodėl? Pavyzdžiui, kai kerpate nagus, juk nenaudojate didelių žirklių ir nekerpate visų vienu metu, nors ir jie yra ant vienos rankos, vienas šalia kito. Taip ir su dantimis, kiekvienam reikėtų naudoti smulkesnį įrankį ir skirti individualaus dėmesio.

Taisyklingas dantų valymas

Taisyklingo dantų valymo procese ne mažiau svarbu suprasti ir dantų pastos vaidmenį. Naujausi tyrimai rodo, kad dantų pasta nėra pritaikyta šalinti apnašas – ji, dėl savo sudėtyje esančio fluoro, atlieka apsauginį vaidmenį. Būtent dėl to kartais vertėtų pastą naudoti jau po dantų išvalymo ir neskalauti bent pusvalandį, kad pastoje esantys mineralai „susirištų“ su seilėmis ir padėtų formuotis apsauginiam sluoksniui. O norint nuvalyti apnašas dantų šepetėliu, reikėtų pasikliauti ne dantų pasta, o savo pačių atliekamais mechaniniais judesiais.

Vis dėlto, įprastas dantų šepetėlis negali pasiekti visų burnoje esančių ertmių, todėl tarpdančiams reikėtų naudoti dantų siūlą bei tarpdančių šepetėlį. Renkantis šias priemones vertėtų pasikonsultuoti su burnos higienistu, kadangi yra įvairių storių ir dydžių variantų. Derindami šias priemones, apnašas nuvalysite nuo kiekvieno danties ir taip užtikrinsite tinkamą jų kontrolę. Tarpdančius reikėtų valyti bent kartą per dieną, geriausia prieš vakarinį dantų valymą. Siūlą atsargiai įstatykite į tarpdantį, suformavę C raidę apgobkite dantį ir išstumkite danties apnašas į įprastam šepetėliui pasiekiamą erdvę. Tarpdančių šepetėliai ypač padeda pasiekti krūminius dantis, kuriuos su dantų siūlu išvalyti kur kas sunkiau.

Išvalome tarpdančius, tuomet dantis ir, regis, procesas galėtų būti baigtas. Vis dėlto, nevertėtų pamiršti ir liežuvio – ant jo taip pat kaupiasi maisto likučiai bei bakterijos. Nenuvalytos liežuvio bakterijos gali sukelti ligas, o itin dažnu atveju – blogą burnos kvapą. Burnos higienos skyriuje tikrai rasite net keletą skirtingų priemonių, skirtų liežuvio priežiūrai. Beje, dauguma dantų šepetėlių galinėje pusėje turi specialiai tam pritaikytą grublėtą paviršių.

Papildomos priemonės

Visos išvardintos priemonės, derinamos tarpusavyje, padės palaikyti kasdienę burnos higieną, tačiau greta vertėtų apsvarstyti ir kai kuriuos kitus savo gyvenimo būdo aspektus. Visų pirma, po kiekvieno valgio vertėtų praskalauti burną vandeniu – tai padės pašalinti didesnius maisto gabalėlius ir užkirs kelią gausesniam apnašų kaupimuisi. Antra, reikėtų stengtis valgyti mažiau rūgštinių ar daug cukraus turinčių produktų, taip pat valgyti daugiau traškių vaisių bei daržovių – tai skatina seilėtekį.

Galiausiai, net ir patiems uoliausiems derėtų apsilankyti odontologijos klinikoje mažiausiai du kartus per metus. Visų pirma, tik Jūsų burnos priežiūros specialistas geriausiai žinos, kokie asmeninės burnos higienos reikmenys yra tinkami būtent Jums, todėl padės išsirinkti tiek tinkamiausią dantų šepetėlį, tiek dantų pastą, valymo metodus, dantų siūlą, tarpdančių šepetėlį ar kitas reikalingas priemones.

Profesionalios burnos higienos procedūros metu, burnos higienistas pašalins per laiką ant dantų susikaupusius akmenis, kurių nepavyko pašalinti kasdienės dantų priežiūros metu, apžiūrės, ar nėra ėduonies pažeistų dantų, įvertins Jums sunkiau pasiekiamas vietas, kuriose gali kauptis apnašos, taip pat pastebės potencialias problemas ir pasiūlys Jums pritaikytus gydymo būdus.

Taigi, būkime atidūs savo dantims ir rūpinkimės jais kiekvieną dieną, o jeigu profesionalioje burnos higienos procedūroje buvote seniau nei prieš pusmetį, vertėtų pasirūpinti savo burnos sveikata bei gera savijauta!

VIC odontologijos klinikose pasirūpinsime Jūsų burnos higiena! Užsiregistruoti galite internetu arba tel. nr. +370 604 16118 Vilniuje ir +370 377 75070 Kaune.