2024-06-11

Burnos opos

 

Ne paslaptis, kad didžioji dauguma organizmo ligų prasideda burnoje. Iš matomų ar jaučiamų pokyčių (dantų jautrumo, nemalonaus kvapo, gleivinės paburkimo ar skausmo) galime spręsti ne tik apie burnos ertmės, tačiau ir viso organizmo sveikatą.

Burnos opos – nedidelės žaizdelės, kurios gali atsirasti ant liežuvio paviršiaus, dantenų, vidinėje lūpų ar skruostų pusėje, gomuryje. Įprastai opos yra apvalios formos, paburkusios, rusvos spalvos. Pastebėjus tokius pokyčius burnos ertmėje greičiausiai sunerimtume, todėl verta žinoti – kodėl atsiranda burnos opos ir kaip turėtume elgtis juos pastebėjus?

Priežastys

  1. Kaip mūsų emocijos susijusios su burnos opos atsiradimu? Negatyvios emocijos gali paveikti mūsų emocinę būklę, taip pat ir imunitetą. Dėl imuniteto nusilpimo ar pažeidimų gali atsirasti žarnyno problemų, todėl burnos ertmėje gali formuotis mažos žaizdelės, vėliau virstančios opomis.
  2. Greičiausiai ne kartą teko patirti nemalonų jausmą, įsikandus į skruostą ar liežuvį. Dažnai įkandimo žymė praeina mums net nepastebint, tačiau nuolat įsikandant į tą pačią vietą, gali formuotis burnos opa.
  3. Burnos opa gali išsivystyti ir tuo atveju, jei organizmui trūksta vienų ar kitų mineralinių medžiagų. Tam, kad išvengtume burnos opų atsiradimo bei palaikytume burnos ertmės sveikatą, svarbu nepamiršti į racioną įtraukti B12, geležies ir folio rūgšties.
  4. Opas gali išprovokuoti ir tam tikri maisto produktai, kuriems turime alergiją, taip pat dėl per daug aštraus maisto.
  5. Ligos ir genetika. Burnos opos gali atsirasti ir dėl lėtinių susirgimų, dažno medikamentų vartojimo. Taip pat burnos opų atsiradimas gali būti paveldėtas.
  6. Dantų būklė. Nuskilę ar netaisyklingai dygstantys dantys gali dirginti burnos gleivinę, ją pažeisti, todėl gali formuotis burnos opos. Taip pat įtakos gali turėti ir neteisingai dėvimi protezai, dantų plokštelės ar breketai.

Kaip atpažinti burnos opą?

Burnos opa dažniausiai atpažinsime iš plika akimi matomų požymių:

  • Ovalios ar apskritos formos žaizdelės;
  • Gleivinės paburkimo aplink žaizdelę;
  • Jaučiamo skausmo burnos ertmėje;
  • Nemalonaus jausmo kramtant ar ryjant, taip pat valant dantis;
  • Padidėjusio skausmo valgant sūrų, rūgštų ar prieskoniais gausų maistą;
  • Sumažėjusio apetito.

Ką daryti, jei atsirado burnos opa?

Jei burnos opos pakartotinai atsiranda, svarbu atkreipti dėmesį į bendrą sveikatos būklę: mitybos kokybę, infekcines ar neinfekcines ligas, patiriamą streso kiekį, turimas alergijas.

Jei pastebėjote burnos opą, siūloma vengti traškaus, aštraus, karšto ar sūraus maisto, kuris gali dirginti burnos opą. Svarbu prisiminti ir kasdienę burnos ertmės priežiūrą – dantų valymą minkštu dantų šepetėliu, kuris yra atliekamas švelniais, sukamaisiais judesiais.

Pastebėjote žaizdelę burnos ertmėje, jaučiate skausmą kalbant ar vis netyčia įsikandate į liežuvį ar skruostą? Jei šie požymiai nepranyksta ilgiau nei 10 dienų, vėl atsinaujina ar atsiradusi burnos opa tampa skausminga, keičiasi jos dydis ar spalva – VIC odontologijos klinikų gydytojai konsultacijos metu atsakys į visus Jums rūpimus klausimus, nukreips pas reikiamus specialistus!

Registracija telefonu: Vilniuje +37060416118 ir Kaune +37037775070